Kronika Parafialna 2024


30 maja 2024 r.Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa

Po uroczytej Mszy św. o godzinie 9.00, jak co roku wyruszyliśmy na ulice naszej dzielnicy z Najświętszym Sakramentem. Tym razem procesja podążała ulicami H.Pobożnego z ołtarzem u rodziny Kaniok, ulicą Jagiellonów ołtarz u rordziny Seroczyńskich, Kazimierza Wielkiego ołtarz u rodziny Pałac i Chodorowski oraz ulicą Zieloną z ołtarzem u rodziny Kaczkowskich.

Bardzo dziękujemy tym, którzy przygotowali ołtarze na dzisiejszą procesję Bożego Ciała: rodzinie Kaniok, rodzinie Seroczyńskich, rodzinie Pałac i Chodorowskich oraz rodzinie Kaczkowskich i wszystkim tym którzy przystroili swoje domy wzdłuż całej trasy.


26 maja 2024 r.Dziękuję Ci, Panie, za moją Mamę…

Maj to miesiąc, w którym wiosna rozkwita już w całej okazałości. Śpiew ptaków, zieleń łąk, kolory kwiatów – to wszystko sprawia, że jesteśmy pełni życia. W naszym kraju jest to najpiękniejszy miesiąc roku. dlatego też całe jego piękno zostało ofiarowane Maryi, naszej Matce i Królowej.
Dzisiejsze nabożeństwo majowe poświęcone Maryi, Matce Bożej dziewczyny ze wspólnoty Dzieci Maryi dedykowały wszystkim Kochanym Matkom w dniu ich święta.
22 maja 2024 r.O Maryjo, z Tobą każdy dzień jest łatwiejszy. Ty poprowadź mnie!

Siostry zaprosiły parafian na nabożeństwo majowe przy grocie w ogrodzie. Jednak deszczowa pogoda sprowadziła wszystkich wiernych do kaplicy, gdzie pieśniami i modlitwą sławiliśmy Maryję. Po nabożeństwie był krótki spacer do groty Maryjnej.
19 maja 2024 r.PSZCZOŁY ZAGOŚCIŁY W NASZYM KOŚCIELE

19 maja już po raz trzeci Opolski Festiwal Pszczelarski zagościł w naszej Parafii. Już od godziny 9.00 na placu wokół kościoła można było oglądać jak i nabyć wyroby związane z pszczołami jak i sprzęt niezbędny do ich hodowli. O godzinie 10.30 została odprawiona uroczysta Msza święta, której przewodniczył ks. Rudolf Świerc dziekan dekanatu Opole, po uroczystej Mszy św. wykład „Właściwości przeciwnowotworowych apiterapeutyków” zaprezentowała dr hab. N. med. Agata Kabała - Dzik.Zdjęcia: Maksymilian Kansy

18 maja 2024 r.Tak pragniemy Ciebie, Panie...

W sobotni wieczór poprzedzający Zesłanie Ducha Świętego w kościele trwaliśmy na Wieczorze Uwielbienia. Szczególną modlitwą otaczaliśmy Neoprezbiterów, którzy przyjęli święcenia kapłańskie i uwielbialiśmy Pana za każde rodzące się powołanie do służby Bogu.


13 maja 2024 r.FATIMSKA PANI, USŁYSZ NAS, W POTRZEBACH WSPIERAJ W KAŻDY CZAS ...

13 maja po wieczornej Mszy świętej przeżyliśmy pierwsze w tym roku Nabożeństwo Fatimskie . Prowadziły je Siostry Służebniczki NMP z naszej parafii i 2 siostry z Leśnicy: sM. Julia i sM Klara. Siostra Julia dała świadectwo odkrywania i przeżywania swojego powołania i miłości do Maryi. Podczas procesji z figurą Pani Fatimskiej siostry razem z dziećmi pierwszokomunijnymi prowadziły różaniec za rodziny, za ludzi młodych i o nowe powołania kapłańskie i zakonne.


12 maja 2024 r.NAJWIĘKSZA JEST MIŁOŚĆ...

Wieczorna Msza Św. w Uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego była sprawowana w intencji dzieci przeżywających Pierwszą Rocznicę Komunii Świętej. Ks. Paweł w kazaniu wskazał na praawdę, że Miłość Jezusa do nas jest zawsze WIELKA i nigdy nie zgaśnie.
Dziękujemy Rodzicom i Opiekunom za podtrzymywanie tej Miłości i religijne wychowanie w domu.


BĄDŹ POZDROWIONY JEZU...

Podczas Mszy Św. o 10 30 po raz pierwszy 34 dzieci przyjęło Komunię Świętą. Tej pięknej Uroczystości towarzyszył podniosły klimat przystrojonej świątyni i radości dzieci oraz ich rodziców.


4 kwietnia 2024 r.MSZA ŚW. ZA ZMARŁYCH KAPŁANÓW DEKANATU OPOLSKIEGO

W czwartkowy wieczór o 19.30 w naszej parafii miał miejsce konwent wielkanocny. Ponad 30 – tu kapłanów przybyło na Eucharystię by modlić się za kapłanów dekanatu opolskiego o wszelkie potrzebne łaski dla żyjących oraz o zbawienie wieczne dla zmarłych.Mszy św. przewodniczył dziekan opolski, ks. Rudolf Świerc. Bardzo dziękujemy ministrantom, Dzieciom Maryi, nadzwyczajnym szafarzom Komunii św. Siostrom zakonnym i tej nielicznej grupie parafian, która przybyła na tę Mszę św. by swoją modlitwą wesprzeć kapłanów. Bardzo dziękujemy!
31 marca 2024 r.

Rezurekcja – która jest ogłoszeniem zmartwychwstania Chrystusa i wezwaniem całego stworzenia do udziału w triumfie Zmartwychwstałego.
30 marca 2024 r.WIELKA SOBOTA

Wielka Sobota jest dniem spoczynku Jezusa w grobie i adoracji Najświętszego Sakramentu. Obchodzona jest jako dzień błogosławieństwa, gdyż święci się wtedy ogień, wodę i wielkanocne pożywienie. W kościele w Wielką Sobotę odprawia się liturgię światła, liturgię chrztu i liturgię mszalną oraz dokonuje poświęcenia ognia i wody.
29 marca 2024 r.WIELKI PIĄTEK

Wielki Piątek jest czasem powagi, smutku, żałoby i skupienia. W kościele tego dnia nie odprawia się mszy św., tylko ma miejsce wieczorna Liturgia Męki Pańskiej. Najważniejszym jej elementem jest adoracja Krzyża.
28 marca 2024 r.WIELKI CZWARTEK

Wielki Czwartek w liturgii Kościoła jest pamiątką Ostatniej Wieczerzy oraz ustanowienia Najświętszego Sakramentu i sakramentu kapłaństwa. W ten dzień wieczorem odprawiona została msza św. zwana Mszą Wieczerzy Pańskiej, za Ks. Proboszcza Rafała Pawliczka , Ks. Wikarego Pawła Michalewskiego , Ks. Prałata Eugeniusza Białasa oraz za księży którzy pracowali w naszej Parafii.


22 marca 2024 r.MŁODZI NA DRODZE KRZYŻOWEJ

W piątek Wielkiego Postu nie mogło zabraknąć tych, którzy są przyszłością Kościoła - młodzieży. Na drodze krzyża młodzi na nowo odkrywali obecność Jezusa i uczyli się, jak mądrze i wartościowo przeżyć życie. "Jezu, chcemy być apostołami niosącymi światło tam, gdzie panuje ciemność. Amen "
1 marca 2024 r.SERCE JAK CHUSTA WERONIKI...

W piątki Wielkiego Postu dzieci i młodzież angażują się w prowadzenie Drogi Krzyżowej o 17 30.
Tym razem towarzyszyła nam św. Weronika z odbitą na chuście twarzą Jezusa. Niech przypomina nam o umęczonej Miłości. Niech stanowi wezwanie do nawrócenia.
24 lutego 2024 r.Pierwsza relacja z trwającego remontu dachu naszej plebanii

W czasie obecnego remontu kapitalnego budynku plebani wykonano następujące prace:

• Wykonano montaż rusztowań elewacyjnych na wszystkich powierzchniach elewacji. Wysokość rusztowań sięga do linii okapu dachu.

• Rozebrano dachówkę wraz z drewnianymi łatami oraz wszystkimi obróbkami blacharskimi.

• Wykonano rozbiórkę dwóch wysokich kominów dymowych i wentylacyjnych do wysokości poniżej połaci dachowej. Kominy były popękane. Pozostawienie ich lub dokonanie tylko drobnych przemurowań było niemożliwe. Groziło ich zawalenie. Mogło to spowodować nawet katastrofę budowlaną. Kominy zostaną odbudowane do stanu w jakim były.

• Położono na połaciach dachowych folię wiatroizolacyjną i kontrłaty. Dzięki temu budynek jest zabezpieczony obecnie przed opadami.

• Stan techniczny drewnianych krokwi dachowych okazał się bardo dobry. Nie będzie trzeba ich wymieniać nawet w niewielkiej części.

• Jednak zakres prac murarskich będzie znacznie większy niż zakładano. Dzięki rusztowaniom można dokonać oględzin wszystkich miejsc. Widać spore ubytki tynków i okapów z dachówki na gzymsach i sterczynach. Spękane są naroża sterczyn. Cały czas istnieje groźba odpadania i spadania z wysokości drobnych elementów. Będą rozbierane i przemurowywane. Dodatnia temperatura pozwoli na prowadzenie robót murarskich.

• Dalsze prace dekarskie prowadzone będą zgodni z założonym planem. Zakończenie robót planowane jest na trzeci kwartał miesiąca marca.

Cała relacja będzie dostępna w zakładce >>REMONTY<<< gdze z kolejnymi etapami będzie uzupełniana.

11 lutego 2024 r.ŚWIATOWY DZIEŃ CHOREGO

We wspomnienie Najświętszej Maryi Panny z Lourdes, w naszej Parafii odprawiona była Msza Święta w intencji byłych jak i obecnie leczonych pacjentów Hospicjum Betania oraz wszystkich chorych parafian. Mszy Świętej przewodniczył ks. prof. dr hab. Zygfryd Glaeser, a Słowo Boże wygłosił proboszcz Opolskiej Parafii Ewangelicko - Augsburskiej ks. Wojciech Pracki.
14 stycznia 2024 r.„Najcenniejszych rzeczy w życiu nie nabywa się za pieniądze”

W niedzielę 14 stycznia 2024r. po południu w salce było cudowne spotkanie dla Seniorów, zorganizowane przez parafialny zespół Caritas przy współpracy z siostrami Służebniczkami NMP.

Goście zostali zaproszeni do wspólnego kolędowania w kaplicy klasztornej. Uczniowie z PSP 16 zaprezentowali się ze swoimi instrumentami: flet, saksofon, wiolonczela i gitara. To był czas duchowego oddechu w obecności Pana Jezusa.

W salce był czas na spokojne celebrowanie kawy, herbaty i wielu smakołyków, na pogaduszki, bliższe poznanie wszystkich uczestników oraz odkrywanie siebie, swoich zainteresowań i talentów. Siostry przygotowały krótki kabaret i dynamiczne, niesamowicie wciągające tańce.

Świąteczne spotkanie przeżyliśmy w przyjaznej atmosferze, z otwartością na potrzeby oraz z dbałością o komfortowe samopoczucie uczestników.