Kronika Parafialna 2024


4 kwietnia 2024 r.MSZA ŚW. ZA ZMARŁYCH KAPŁANÓW DEKANATU OPOLSKIEGO

W czwartkowy wieczór o 19.30 w naszej parafii miał miejsce konwent wielkanocny. Ponad 30 – tu kapłanów przybyło na Eucharystię by modlić się za kapłanów dekanatu opolskiego o wszelkie potrzebne łaski dla żyjących oraz o zbawienie wieczne dla zmarłych.Mszy św. przewodniczył dziekan opolski, ks. Rudolf Świerc. Bardzo dziękujemy ministrantom, Dzieciom Maryi, nadzwyczajnym szafarzom Komunii św. Siostrom zakonnym i tej nielicznej grupie parafian, która przybyła na tę Mszę św. by swoją modlitwą wesprzeć kapłanów. Bardzo dziękujemy!
31 marca 2024 r.

Rezurekcja – która jest ogłoszeniem zmartwychwstania Chrystusa i wezwaniem całego stworzenia do udziału w triumfie Zmartwychwstałego.
30 marca 2024 r.WIELKA SOBOTA

Wielka Sobota jest dniem spoczynku Jezusa w grobie i adoracji Najświętszego Sakramentu. Obchodzona jest jako dzień błogosławieństwa, gdyż święci się wtedy ogień, wodę i wielkanocne pożywienie. W kościele w Wielką Sobotę odprawia się liturgię światła, liturgię chrztu i liturgię mszalną oraz dokonuje poświęcenia ognia i wody.
29 marca 2024 r.WIELKI PIĄTEK

Wielki Piątek jest czasem powagi, smutku, żałoby i skupienia. W kościele tego dnia nie odprawia się mszy św., tylko ma miejsce wieczorna Liturgia Męki Pańskiej. Najważniejszym jej elementem jest adoracja Krzyża.
28 marca 2024 r.WIELKI CZWARTEK

Wielki Czwartek w liturgii Kościoła jest pamiątką Ostatniej Wieczerzy oraz ustanowienia Najświętszego Sakramentu i sakramentu kapłaństwa. W ten dzień wieczorem odprawiona została msza św. zwana Mszą Wieczerzy Pańskiej, za Ks. Proboszcza Rafała Pawliczka , Ks. Wikarego Pawła Michalewskiego , Ks. Prałata Eugeniusza Białasa oraz za księży którzy pracowali w naszej Parafii.


22 marca 2024 r.MŁODZI NA DRODZE KRZYŻOWEJ

W piątek Wielkiego Postu nie mogło zabraknąć tych, którzy są przyszłością Kościoła - młodzieży. Na drodze krzyża młodzi na nowo odkrywali obecność Jezusa i uczyli się, jak mądrze i wartościowo przeżyć życie. "Jezu, chcemy być apostołami niosącymi światło tam, gdzie panuje ciemność. Amen "
1 marca 2024 r.SERCE JAK CHUSTA WERONIKI...

W piątki Wielkiego Postu dzieci i młodzież angażują się w prowadzenie Drogi Krzyżowej o 17 30.
Tym razem towarzyszyła nam św. Weronika z odbitą na chuście twarzą Jezusa. Niech przypomina nam o umęczonej Miłości. Niech stanowi wezwanie do nawrócenia.
24 lutego 2024 r.Pierwsza relacja z trwającego remontu dachu naszej plebanii

W czasie obecnego remontu kapitalnego budynku plebani wykonano następujące prace:

• Wykonano montaż rusztowań elewacyjnych na wszystkich powierzchniach elewacji. Wysokość rusztowań sięga do linii okapu dachu.

• Rozebrano dachówkę wraz z drewnianymi łatami oraz wszystkimi obróbkami blacharskimi.

• Wykonano rozbiórkę dwóch wysokich kominów dymowych i wentylacyjnych do wysokości poniżej połaci dachowej. Kominy były popękane. Pozostawienie ich lub dokonanie tylko drobnych przemurowań było niemożliwe. Groziło ich zawalenie. Mogło to spowodować nawet katastrofę budowlaną. Kominy zostaną odbudowane do stanu w jakim były.

• Położono na połaciach dachowych folię wiatroizolacyjną i kontrłaty. Dzięki temu budynek jest zabezpieczony obecnie przed opadami.

• Stan techniczny drewnianych krokwi dachowych okazał się bardo dobry. Nie będzie trzeba ich wymieniać nawet w niewielkiej części.

• Jednak zakres prac murarskich będzie znacznie większy niż zakładano. Dzięki rusztowaniom można dokonać oględzin wszystkich miejsc. Widać spore ubytki tynków i okapów z dachówki na gzymsach i sterczynach. Spękane są naroża sterczyn. Cały czas istnieje groźba odpadania i spadania z wysokości drobnych elementów. Będą rozbierane i przemurowywane. Dodatnia temperatura pozwoli na prowadzenie robót murarskich.

• Dalsze prace dekarskie prowadzone będą zgodni z założonym planem. Zakończenie robót planowane jest na trzeci kwartał miesiąca marca.

Cała relacja będzie dostępna w zakładce >>REMONTY<<< gdze z kolejnymi etapami będzie uzupełniana.

11 lutego 2024 r.ŚWIATOWY DZIEŃ CHOREGO

We wspomnienie Najświętszej Maryi Panny z Lourdes, w naszej Parafii odprawiona była Msza Święta w intencji byłych jak i obecnie leczonych pacjentów Hospicjum Betania oraz wszystkich chorych parafian. Mszy Świętej przewodniczył ks. prof. dr hab. Zygfryd Glaeser, a Słowo Boże wygłosił proboszcz Opolskiej Parafii Ewangelicko - Augsburskiej ks. Wojciech Pracki.
14 stycznia 2024 r.„Najcenniejszych rzeczy w życiu nie nabywa się za pieniądze”

W niedzielę 14 stycznia 2024r. po południu w salce było cudowne spotkanie dla Seniorów, zorganizowane przez parafialny zespół Caritas przy współpracy z siostrami Służebniczkami NMP.

Goście zostali zaproszeni do wspólnego kolędowania w kaplicy klasztornej. Uczniowie z PSP 16 zaprezentowali się ze swoimi instrumentami: flet, saksofon, wiolonczela i gitara. To był czas duchowego oddechu w obecności Pana Jezusa.

W salce był czas na spokojne celebrowanie kawy, herbaty i wielu smakołyków, na pogaduszki, bliższe poznanie wszystkich uczestników oraz odkrywanie siebie, swoich zainteresowań i talentów. Siostry przygotowały krótki kabaret i dynamiczne, niesamowicie wciągające tańce.

Świąteczne spotkanie przeżyliśmy w przyjaznej atmosferze, z otwartością na potrzeby oraz z dbałością o komfortowe samopoczucie uczestników.