Kronika Parafialna 2023


31 grudnia 2023 r.NA ZAKOŃCZENIE ROKU 2023

Już tradycyjnie w ostatni dzień roku odprawiane jest Nabożeństwo i Msza św. za wszystkich zmarłych parafian w danym roku. Nie inaczej było w ostatni dzień mijającego 2023 roku.


25 grudnia 2023 r.W Betlejem na sianku Zbawiciel się rodzi

Tradycyjnie o północy w Dzień Bożego Narodzenia, parafianie i goście uczestniczyli we Mszy pasterskiej by przeżywać narodziny Zbawiciela.


17 grudnia 2023 r.KIERMASZ ADWENTOWY

Na placu kościelnym odbył się kiermasz adwentowy i spotkanie ze św. Mikołajem dochód z tego przedsięwięcia będzie przekazany na "Fundusz remontowy naszego kościoła"
10 grudnia 2023 r.NOWI SZAFARZE

W niedzielę 10 grudnia podczas Mszy św. w kościele seminaryjno-akademickim w Opolu nastąpiło uroczyste upoważnienie do pełnienia posługi 80 nadzwyczajnych szafarzy Komunii św. w tym 16 sióstr zakonnych. Z rąk Biskupa Rudolfa Pierskały otrzymali stosowne zaświadczenia. Nasza Parafia na tej Uroczystośći była godnie reprezentowana.
8 grudnia 2023 r.Maryjo Niepokalana, Tobie chcę wyśpiewać swą Miłość…

8 grudnia Uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP to najważniejsze święto Dzieci Maryi. Z tej okazji podczas Mszy świętej o 18 00 Marianki odnowiły przyrzeczenia złożone Maryi w Akcie Oddania, by jeszcze raz wyrazić swoją chęć naśladowania Matce Bożej w swoim życiu.   
25 listopada 2023 r.LITURGICZNA SŁUŻBA OŁTARZA NA SPORTOWO

W sobotę 25 listopada nasi lektorzy zostali mistrzami dekanatu w piłce nożnej w kategoriach lektor starszy i lektor młodszy. Gratulujemy naszej Liturgicznej Służbie Ołtarza oraz ich trenerowi p. Dariuszowi Daleckiemu.

Gratulujemy również Jakubowi Luksie wielkiego sukcesu osiągniętego w narodowej kadrze piłki ręcznej juniorów. Jakub Luksa podpisał już profesjonalny kontrakt z Gwardią Opole.Cieszymy się z wielkich sukcesów sportowych naszych ministrantów

11 listopada 2023 r.Święty Marcin dobre serce ma...

Uczmy się od niego, ty i ja!
11 listopada ze śpiewem i radością w sercu podążaliśmy w pochodzie za św. Marcinem. Sprzyjała nam piękna jesienna pogoda. Przy kościele ministranci odegrali scenkę spotkania św. Marcina z żebrakiem. Potem wszyscy zostali zaproszeni do naszej świątyni na modlitwę w intencji ludzi biednych i potrzebujących.
Na pamiątkę "dobrego serca dzisiejszego Patrona" obdarowano nas pysznymi rogalami.


1 listopada 2023 r.NABOŻEŃSTWO NA CMENTARZU

W Uroczystość Wszystkich Świętych alejkami naszego cmentarza przeszła procesja, w trakcie której została odmówiona modlitwa różancowa. Pod koniec Nabożeństwa ks. Paweł poświęcił nowy krzyż przy kaplicy. Przez cały dzień na cmentarzu kwestują członkowie Rady Parafialnej a dochód z kwesty zostanie przekazany na "Fundusz Remontowy" naszego kościoła.Wysłużony i w bardzo złym stanie krzyż znajdujący się przy kaplicy na naszym cmentarzu, pomimo tego że cmentarz jest komunalny to z inicjatywy parafian został zrobiony nowy krzyż, a figura Pana Jezusa została odnowiona. 21 października nowy krzyż stanął w miejsce starego.   


25 października 2023 r.W środę 25 października pod przewodnictwem ks Rudolfa Świerca została odprawiona Msza Św. żałobna za zmarłego 13 września ks. Biskupa Jana Wieczorka - byłego wikarego naszej Parafii (1961-1964), w roku 1981 został on mianowany biskupem pomocniczym Diecezji Opolskiej. Następnie przez 19 lat był pierwszym Biskupem nowo powstałej Diecezji Gliwickiej (1992-2011).
22 października 2023 r.WARSZTATY KRAWIECKIE

Marianki były na Chabrach, gdzie zostały zorganizowane super zajęcia, na których uczyły się podstaw szycia na maszynie. Dziewczyny i siostra własnoręcznie uszyły kolorowe poduszki. Po zajęciach oczywiście była wizyta w popularnej Restauracji👍🏻

   

   

   

   

   


13 października 2023 r.OSTATNIE W TYM ROKU FATIMSKIE

Marianki wraz z rodzicami i Siostrą Dalmacją poprowadziły ostatnie w tym roku Nabożeństwo ku czci Matki Boskiej Fatimskiej.


9 września 2023 r.DIAMENTOWY JUBILEUSZ

W dniu 9 września Siostra Maria Waleria obchodziła swój Jubileusz 60-cio lecia Ślubów Zakonnych. Mszy św. przewodniczył Ks. prof. Andrzej Anderwald a słowo Boże wygłosił Ks. prof. dr hab. Bogdan Ferdek z Wrocławia. Po uroczystym odśpiewaniu Dziękczynienia Bogu, ks. Paweł odczytał "Słowo od Biskupa Opolskiego" przesłanego z okazji tak zacnego jubileuszu.
3 września 2023 r.DOŻYNKI 2023

Przedstawiamy krótką fotorelację z Dożynek Parafialnych. W tym roku dochód z festynu dożynkowego będzie przeznaczony na remont dachu na plebani. Dziękujemy wszystkim organizatorom na czele z Bernardem Niestrojem, sponsorom oraz wszystkim parafianom i gościom.


5 sierpnia 2023 r.

Piękno ogrodu plebanijnego
zawdzięczamy naszym Seniorkom:


Teresie Kaczkowskiej, Irenie Pogorzelskiej, Halinie Brylak, Maryli Stankiewicz z wnukiem Stasiem, Zdzisławie Daleckiej, Danucie Kaczkowskiej, Halinie Wiśniewskiej, Teresie Wróbel i Antoninie Jędryasek.

Tym, którzy umieścili w pięknym miejscu Matkę Bożą:

Dariuszowi Daleckiemu i Mariuszowi Piperowi.

A także fundatorom pięknych ławek:

Joachimowi Sosnowskiemu, Januszowi Kochanowskiemu oraz Teresie Pietrzak, Danucie Kaczkowskiej i Zdzisławie Daleckiej.


25 czerwca 2023 r.ODPUST PARAFIALNY

W niedzielę 25 czerwca przeżywaliśmy Odpust Parafialny ku czci patronki naszego Kościoła Matki Boskiej Nieustającej Pomocy. Sumie odpustowej przewodniczył ks. Krzysztof Śmigiera Proboszcz Parafii Św. Jacka w Gliwicach Sośnicy.
8 czerwca 2023 r.Uroczystość Bożego Ciała

Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej, jest przede wszystkim okazją do tego, by obecność Jezusa w tajemnicy Eucharystii uczynić świadectwem dla innych. I stąd też w tym roku przeszliśmy ulicami H. Pobożnego, Jagiellonów, Aleja Przyjaźni i Szczeszyńskiego z Chrystusem obecnym w Najświętszym Sakramencie.
28 maja 2023 r.Ogarnij mnie Płomieniu... Wypełnij mnie po brzegi...

Uwielbienie Ducha Świętego i modlitwa o Jego dary w niedzielne popołudnie, to czas trwania na Adoracji i otwierania serca na łaski od Boga.


26 maja 2023 r.DLA MAMY...

26 maja Marianki uczciły DZIEŃ MATKI. Na nabożeństwie majowym polecały wszystkie Mamy czułej opiece Maryi. Do życzeń dołączyły kolorowe bukieciki i wdziączne serca.
21 maja 2023 r.2 OPOLSKI FESTIWAL PSZCZELARSKI

W niedzielę 21 maja tegoroczny Opolski Festiwal Pszczelarski ku czci ks. dr. Jana Dzierżona w całości gościł w naszej Parafii. Już od godziny 9.00 na placu wokół kościoła można było podziwiać, jak i nabyć najnowszy sprzęt pszczelarski oraz najlepsze miody. O godzinie 10.30 została odprawiona uroczysta Msza święta, której przewodniczył ks. prof. dr hab. Zygfryd Glaeser, po której to wykład zmarłego 16 kwietnia ks. Eugeniusza Marciniaka przedstawił Prof. Artur Stojko, do wysłuchania którego zachęcamy poniżej.
20 maja 2023 r.Turniej Dzieci Maryi w Leśnicy

Nasze Marianki reprezentowały parafię na Turnieju Dzieci Maryi w Leśnicy. Zuzia Michen dała piękne świadectwo przynależności do grupy Marianek👏      

15 maja 2023 r."Skąd jesteś, o Pani?" - pytają dzieci...

Fatimski Wieczór przeżywaliśmy razem z dziećmi pierwszokomunijnymi i dziećmi, które w tym roku obchodzą Pierwszą Rocznicę Komunii Świętej oraz z ich rodzicami i bliskimi. Dzieci całym sercem włączyły się w prowadzenie różańca i Maryjnych rozważań. Z Maryją jest im naprawdę do twarzy!


14 maja 2023 r.Uroczystość Pierwszej Komunii Świętej

W dniu wczorajszym dzieci po raz pierwszy pojednały się z Jezusem w Sakramencie Pokuty. Natomiast dziś podczas Mszy świętej o 10.30 pobłogosławione przez Księdza Proboszcza oraz swoich rodziców w obecności najbliższych, po raz pierwszy przyjęły do swojego serca Pana Jezusa w Komunii Świętej.

   
24 kwietnia 2023 r.W poniedziałek 24 kwietnia w naszym kościele sakrament bierzmowania z rąk Biskupa Rudolfa Pierskały, przyjęła młodzież z czterech opolskich Parafii św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Groszowicach, Chrystusa Króla na Metalchemie, św. Jadwigi Śląskiej z Maliny oraz naszej Parafii Matki Boskiej Nieustającej Pomocy.
23 kwietnia 2023 r.Adoracja Najświętszego Sakramentu dla młodzieży i ich bliskich przed bierzmowaniem.


16 kwietnia 2023 r.O 15 00 w kościele przeżywaliśmy Godzinę Miłosierdzia. W modlitwie Koronki do Bożego Miłosierdzia polecaliśmy szczególnie ludzi, którzy porzucili wiarę, aby dostąpili łaski z nieskończonego Miłosierdzia Bożego.


9 kwietnia 2023 r.Wielka Noc, Zwycięzca śmierci, piekła i szatana, Wychodzi z grobu dnia trzeciego z rana - Pan Nasz ZMARTWTCHWSTAŁ - ALLELUJA!!!

Triduum Pachalne od wieczora Wielkiego Czwartku do wieczora Niedzieli Zmartwychwstania. Trzy dni, kiedy wspominamy tajemnicę naszego odkupienia. Trzy. Bo zgodnie z tradycją judaizmu liczymy je od wieczorów. Chrystus Umęczony, Chrystus Pogrzebany, Chrystus Zmartwychwstały.

Wielko Czwartkowa Msza Wiczerzy Pańskiej, po której nastąpiło przenieście Ciała Pańskiego do Ciemnicy i rozpoczeła się adoracja która trwała do piątkowego wieczoru.Wielko Piątkowa Liturgia na cześć Męki Pańskiej, po której wierni adorowali Krzyż oraz Boży GróbWIGILIA PASCHALNA W WIELKĄ NOC - składająca się z Liturgi Światła, Liturgi Słowa, Poświęcenia wody chrzcielnej z odnowieniem przyżeczeń Chrztu Świetego oraz Liturgi Eucharystycznej.

Msza rezurekcynja w Niedzielny poranek oznajmiono że Pan Nasz ZMARTWYCHWSTAŁ ALLELUJA!


24 marca 2023 r.Na drodze Cię, Jezu spotykam....

W każdy piątek Wielkiego Postu o 17 30 dzieci "dotykały" ciężkiego krzyża Pana Jezusa, idąc za Nim drigą krzyżową.   
12 lutego 2023 r.W Światowy Dzień Chorego, w szczególnej Liturgi w intencji pacjentów leczonych obecnie i w poprzednich latach w Centrum Opieki Paliatywnej Betania, pod przewodnictwem ks. prof. dr hab. Zygfryda Glaesera, w trakcie której Słowo Boże wygłosił proboszcz Opolskiej Parafii Ewangelicko - Augsburskiej ks. Wojciech Pracki. W Liturgii uczestniczyli Dyrektor Hospicjum Betania Jarosław Wach, pracownicy, rodziny obecnych jak i byłych już podopiecznych oraz wielu naszych Parafian. Całość uświetnił Opolski Chór Kameralny pod dyrekcją Tomasz Krzemińskiego


30 stycznia 2023 r.Jezuskowe Kolędowanie

W niedzielę 29 stycznia odbył się koncert kolędowy w którym wystąpili uczniowie za Szkoły Suzuki MiniPaganini, marianki oraz dzieci i młodzież z Nowej Wsi Królewskiej. Wszystko na rzecz Marty Stadnickiej która walczy z chorobą.
21 stycznia 2023 r.Świąteczny czas…

W sobotnie popołudnie w klasztorze sióstr miało miejsce spotkanie dla Seniorów z naszej parafii. Rozpoczęliśmy w kaplicy świąteczną inscenizacją i wspólnym kolędowaniem, pod przewodnictwem Dzieci Maryi i sióstr. W salce przygotowana była agapa dla naszych gości. To był czas radości, dzielenia się wiarą i swoimi życiowymi sprawami, a młodzi mieli świetną okazję sprawić radość osobom starszym Z OKAZJI DNIA BABCI i DZIADKA.
17 stycznia 2023 r.W minioną niedzielę w naszym kościele odbył się Koncert Kolędowy " Jezu, śliczny kwiecie" Chóru parafialnego "Cantate Deo" pod dyrekcją Pani Aleksandry Ślepeckiej.
"Przeżyjmy to jeszcze raz..."


6 stycznia 2023 r.„Niechaj prowadzi nas gwiazda”

Pod takim hasłem ulicami Opola przeszedł jubileuszowy X Orszak Trzech Króli, by dotrzeć na plac św. Jana Pawła II złożyć pokłony Dzieciątku i wspólnie kolędować.