Kronika Parafialna 2022


31 grudnia 2022 r.Tradycyjnie w ostatnim dniu roku, w naszym Kościele odbyło się Nabożeństwo i została odprawiona Msza św. za wszystkich Parafian którzy odeszli w 2022 roku.


25 grudnia 2022 r.W Cichą Noc Gdy się Chrystus rodzi

O północy Ksiądz Proboszcz wraz z Ksiedzem Pawłem i Ksiedzem Eugeniuszem celebrowali Uroczystość Narodzenia Pańskiego. Całość pięknym śpiewem kolęd uświetniła Anna Maria Mbayo wraz z Chórem parafialnym
22 grudnia 2022 r.W tym odcinku vloga postanowiłem zabrać Was do kościoła na Nowej Wsi Królewskiej w Opolu. Trochę historii, trochę współczesności i kilka naprawdę ładnych ujęć znajdziecie w tym materiale. Miłego oglądania!

Moi drodzy, od jakiegoś czasu mam konto na Patronie.pl - jeśli to co robię ma dla Was wartość, jeśli chcecie, żeby ten kanał się rozwiał, to możenie wesprzeć moja działalność. Więcej dowiecie się klikając w link poniżej

>>https://patronite.pl/ksiadznarowerze<<<

Za każde wsparcie będę Wam bardzo wdzięczny!
Zapraszam do odwiedzenia mojej nowej strony internetowej

>>www.ksiadznarowerze.com<<< Przypominam, że filmy na tym kanale pojawiają się dwa razy w tygodniu. Vlog i poradniki w każdy wtorek o 19.00, a katecheza na rowerze co sobotę o 19.00. Katecheza ma także swoją premierę na falach @Radio DOXA także w sobotę o godz. 19.05, a w każdą niedzielę o 7.00 i 11.30 na falach Katolickiego Radia Podlasie

Tradycyjnie też zapraszam na moje konto na instagramie
>>https://www.instagram.com/ksiadznarowerze/<<<
A także na moją stravę, gdzie można zaleźć moje sportowe wyniki
>>https://www.strava.com/athletes/11037760<<<


8 grudnia 2022 r.8 grudnia - Uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP

To wielkie święto dla Dzieci Maryi, które w tym dniu odnawiają Akt Oddania Matce Bożej i decydują się, by służyć Bogu, naśladując życie Maryi. Podczas wieczornej Mszy świętej do grona Dzieci Maryi zostały przyjęte nowe dziewczyny, a kilka osób przyjęło nowe medaliki. Nasze Marianki przygotowały liturgię Eucharystii, pięknue śpiewały i z drżeniem serca odnawiały swoje przyrzeczenia. Są dumą dla naszej parafii, jak szczerze wyraził to Ksiądz Proboszcz.

Z całego serca dziękujemy Rodzicom, którzy wspierają swoje córki i motywują do tego, by żyć w wierze i odważnie ją wyznawać.


5 grudnia 2022 r.W wigilię wspomnienia Św. Mikołaja biskupa, w naszej parafi na roraty przybył On. Najpierw przed kościołem słuchał i obserwował dzieci czy były grzeczne i ładnie śpiewały w trakcie Mszy św.

Zachęcony pięknym śpiewem na swoich saniach mimo braku sniegu wjechał do naszej Świątyni, gdzie obdarował dzieci słodkim poczęstunkiem.


19 listopada 2022 r.KIM JEST TA?

KIM JEST TA? to temat sobotniego skupienia dla Dzieci Maryi z naszej parafii i z katedry. 33 wspaniałych dziewczyn tworzyło klimat tego spotkania. Ks. Krzysztof Bawełkiewicz był naszym przewodnikiem duchowym i świetnie się z nami bawił😊 To był dobry czas integracji, zawiązania nowych znajomości, umocnienia w wierze i przygotowania do Uroczystości Niepokalanego Poczęcia NMP.

>>Więcej zdjęć w zakładce DZIECI MARYI<<<
11 listopada 2022 r.ŚWIĘTY MARCIN

Tradycyjnie jak co roku 11 listopada do naszej Świątyni przybył Św. Marcin. Tym razem ze śpiewem na ustach przyprowadziła go procesja z pętli na Al. Przjaźni ulicą Szczeszyńskiego na plac przed kościołem, gdzie podarował pół swojego płaszcza żebrakowi. Po krótkim nabożeństwie obdarował wszystkich przybyłych smacznymi rogalami.


1 listopada 2022 r.WSZYSTKICH ŚWIĘTYCH
30 października 2022 r.SPA z Maryją...

Trzy nasze wspaniałe dziewczyny spędziły weekend w Leśnicy u Sióstr Służebniczek NMP na skupieniu. Serce, Pokój i Akceptacja - to tematy wiodące, które pogłębiały pod czułym okiem Najpiękniejszej i Najlepszej Matki - Maryi.
Dziewczyny wróciły zadowolone i zachęcone do kolejnego grudniowego spotkania w Domu Rekolekcyjnym BETANIA w Leśnicy.


29 października 2022 r."BĘDZIECIE MOIMI ŚWIADKAMI"

W Tygodniu Misyjnym Dzieci Maryi prowadziły nabożeństwa różańcowe w intencji wszystkich, którzy są zaangażowani w dzieło misyjne Kościoła oraz za mieszkańców wszystkich kontynentów.
24 października 2022 r.

UWIELBIENIE JEZUSA W ŻYCIU MARYI

Wraz z Maryją przeszliśmy Jej drogę wiary i spełnionych nadziei. W naszej modlitwie polecaliśmy wszystkie sprawy misyjne Kościoła, młode wspólnoty chrześcijan, misjonarzy pracujących na wszystkich kontynentach, nowe powołania oraz nas samych, abyśmy na miarę naszych możliwości przez modlitwy i ofiary przyczyniali się do głoszenia Ewangelii Jezusa aż po krańce ziemi.


14 października 2022 r.Nasi ministranci stworzyli drugą część filmu ,tym razem wspomnienia wakacji i dożynek parafialnych.

Zapraszamy do oglądania


13 października 2022 r.13 października w ostatni wieczór fatimski w tym roku, w bardzo urokliwej atmosferze , z modlitwą różańcową na ustach udaliśmy się na cmentarz z Figurą Matki Boskiej Fatimskiej.
Wszystkim parafianom dziękujemy za liczny udział w tym jak i poprzednich procesjach ulicami naszej dzielnicy.
25 września 2022 r.„AMEN. Niech się tak stanie”

To hasło tegorocznej Diecezjalnej Pielgrzymki Dzieci Maryi na Górze Świętej Anny.
Przeżyłyśmy cudny wrześniowy weekend. Pan Bóg zatroszczył się o każdy szczegół, od pięknej jesiennej pogody aż do bezpiecznego powrotu do domu. Nasze Marianki zaprezentowały się od najlepszej strony: radosne, pomocne, zaangażowane, odpowiedzialne. Chętnie podjęły niedzielną liturgię Mszy Świętej. Siostra Dalmacja z dumą przedstawiała dziewczyny z naszej parafii jako te, które służą Bogu i Maryi całym sercem i duszą.

Rodzicom dziękujemy za troskę, pomoc w realizacji wyjazdu, fotki i filmiki.   

      

   


16 września 2022 r.ŚWIĘTO DZIECIĘCO MŁODZIEŻOWEJ RÓŻY RÓŻAŃCOWEJ

16 września podczas Mszy Świętej szkolnej swoje święto obchodziła Róża Różańcowa dzieci i młodzieży. Patronem Róży jest święty Stanisław Kostka, patron Polski oraz młodego pokolenia. Ksiądz Paweł krótko opowiedział, czym jest róża różańcowa i jak wartościowe jest modlenie się za innych oraz przyjął do Róży dwie osoby zgodnie z Ceremoniałem Żywego Różańca. Dziękujemy Ci Maryjo, że Twoja ukochana modlitwa ma wciąż tak wielu wielbicieli.

"Święty Stanisławie prosimy Cię, święty Stanisławie modlimy się do Ciebie. święty Stanisławie patronie nasz, święty Stanisławie, święty Stanisławie!"

to słowa pieśni, które wybrzmiały po błogosławieństwie końcowym. Niech patron Róży dziecieco-młodzieżowej wyprasza wszystkim potrzebne łaski!Tekst. Joanna Zawadzka, Zdjęcia. Ewa Krakowiak

14 września 2022 r.PIĄTE OBJAWIENIE FATIMSKIE

13 września dzieci znowu zjawiły się w Cova da Iria. Towarzyszyło im 30 tysięcy osób. Niektórzy prosili o przekazanie Matce Bożej próśb o uzdrowienie swoje lub bliskich. Matka Boża przemawiając do dzieci obiecała im, że podczas następnego spotkania ujrzą Pana, Matkę Boską Bolesną, Matkę Boską z Karmelu i św. Józefa z dzieciątkiem. Prosiła ich także aby nadal odmawiali różaniec, ponieważ to on zakończy wojnę. Obiecała też uzdrowić niektórych chorych.
10 września 2022 r.W minionym tygodniu na Śląskich cmentarzach odwiedziliśmy groby byłych Proboszczów naszej Parafii. W Zabrzu na cmentarzu przy Parafii św. Andrzeja grób budowniczego i pierwszego Proboszcza Oswalda Sonncka, natomiast na cmentarzu Mater Dolorosa w Bytomiu grób ks. Józefa Niestroja który był proboszczem naszej Parafii w latach 1913-1922. W drodze powrotnej zawitaliśmy do kościoła św. Wawrzyńca w Zabrzu-Mikulczycach, gdzie w latach 1976-1979 ks. Eugeniusz Białas był wikarym.


30 sierpnia 2022 r.PRZYJAZNY KRĄG...

Pod koniec wakacji starsze i młodsze Marianki miały spotkanie w klasztornym ogrodzie. Czas sprzyjał opowiadaniom o wakacjach i życiowych planach. Radość, życzliwość i otwartość - to cechy naszych Marianek. Było też trochę formacji do przyjaźni z Jezusem i Maryją, plany na najbliższy tydzień i... lody, pizza. Dobrze jest spotkać się w gronie bliskich sobie osób, by dzielić się swoją wiarą.

   

   

   

   
15 sierpnia 2022 r.ŚWIĘTO KWIATÓW I ZIÓŁ

Jak co roku przed Uroczystością Wniebowzięcia Maryi, nasze Marianki zbierały kwiaty, kłosy, zioła i zielone ozdoby. Zrobiły piękne bukiety, które parafianie nabywali do poświęcenia. Dziewczyny pokonały różne przeciwności i deszczową pogodę, by uczcić Swoją Patronkę.
14 sierpnia 2022 r.Czwarte objawienie Fatimskie

W okresie Objawień rząd Portugalii pozostawały pod silnym wpływem organizacji masońskich. Prowadzono świadomą wojnę z Kościołem i z religią. Kiedy o objawieniach w Fatimie zaczęło być w kraju coraz głośniej, władze uznały, że wydarzenia z Cova da Iria mogą zniweczyć wysiłki mające na celu laicyzację Portugalii. 13 sierpnia w dzień oczekiwanego następnego Objawienia, burmistrz przyjechał do Fatimy. Najpierw udał się do proboszcza, a następnie do Aljustrel, aby się spotkać z rodzicami dzieci. W Aljustrel oznajmił, że bardzo chciałby się udać osobiście na miejsce objawień. - Zabiorę dzieci moim samochodem... Pomimo odmowy dzieci, on stanowczo nalegał. Do rodziców powiedział, iż najpierw wstąpią do domu proboszcza w Fatimie. Tam Ksiądz zadał Łucji pytanie
- Czy to prawda, że Pani przekazała wam jakąś tajemnicę?
- Tak to prawda, ale nie mogę niczego powiedzieć. Jeżeli ksiądz pragnie o tym wiedzieć, zapytam Piękną Panią i jeżeli Ona pozwoli, to księdzu powiem. Burmistrz zmusił dzieci, aby powtórnie wsiadły do samochodu. Zależało mu jednak, by rodzice tego me zauważyli, gdyż burmistrz, zamiast udać się w kierunku Cova, skręcił w drogę prowadzącą do Vila Nova de Ourem. Sprawca porwania przykrył dzieci płachtą, aby nie były widocz­ne W międzyczasie przybyli pielgrzymi do Cova oczekiwali wizjonerów. Wiadomość o ich uwięzieniu wywołała wzburzenie i uczucia gniewu skierowane na osobę burmistrza i niesłusznie przeciwko proboszczowi, któ­rego podejrzewano o pomoc w porwaniu. "Rozgniewany tłum umilkł, kiedy nagle rozległ się grzmot i niebo rozświetliła błyskawica. Wielu ludzi zobaczyło mały ob­łoczek nad dębem, który jednak szybko zniknął. Matka Boża wiedziała, że dzieci nie przyjdą na spotkanie, nie pozostawiła jednak zgromadzonych pątników i przybyła, ukazując im znak widoczny podczas poprzednich objawień. W Ourem dzieci zostały zamknięte i zmuszano Je do ujaw­nią tajemnicy lecz bezskutecznie.Ze względu na więzienie dzieci sierpniowe objawienie nastąpiło później i miało miejsce 19 sierpnia w Valinhos, blisko Aljustrel. Łucja i tu zapytała jak wcześniej:
- Czego Pani sobie życzy ode mnie?
- Chcę, abyście nadal przychodziły do Cova da Ina trzynaste­go dnia miesiąca i odmawiały codziennie różaniec. W ostatnim miesiącu uczynię cud, aby
- Chciałam prosić o uleczenie kilku chorych.
- Tak, niektórych uleczę w ciągu roku. Módlcie, módlcie się wiele i czyńcie ofiary, bo wiele dusz idzie na wieczne potępienie, gdyż nie mają nikogo, kto by się za nie ofiarował i modlił.
Tym razem wyruszyliśmy procesją ulicami Henryka Pobożnego, Jagiellonów, Solskiego, Londzina, Jagiellonów i Henryka Pobożnego do Kościoła.   
13 lipca 2022 r.LIPCOWE NABOŻEŃSTWO FATIMSKIE

Po drugim objawieniu mama zaprowadziła Łucję do proboszcza, który bardzo Ją przestraszył, że jej wizje może zsyłać diabeł. Pomimo ostrzeżeń, Dzieci udały się na miejsce objawień. Matka Boża poprosiła by nadal przychodziły i ponowiła też prośbę by codziennie odmawiały różaniec, dla uproszenia pokoju na świecie i o zakończenie wojny. Według zapisków Łucji, Matka Boża roztoczyła przed dziećmi przerażającą wizję piekła jeśli ludzie nadal będą obrażać Boga. Za pontyfikatu papieża Piusa XI wybuchnie jeszcze straszniejsza wojna. Dodatkowo Matka Boża poinstruowała dzieci by odmawiając różaniec po każdej tajemnicy, odmawiały modlitwę:
„O mój Jezu, przebacz nam nasze grzechy, zachowaj nas od ognia piekielnego, zaprowadź wszystkie dusze do nieba, a szczególnie te, które najbardziej potrzebują Twojego miłosierdzia”

We wspomnienie lipcowych objawień, rozważając Tajemnice Chwalebne Różańca udaliśmy się w procesji ulicami Zieloną , Kazimierza Wielkiego i Puszkina.
19 czerwca 2022 r.Pielgrzymka do Katedry Opolskiej

Na niedzielę 19 czerwca parafie z Dekanatów Opole, Pietrowice Wielkie, Grodków, Otmuchów z okazji obchodów Jubileuszu 50-lecia Diecezji Opolskiej zostały zaproszone do Katedry Opolskiej. W trakcie uroczystej Mszy Św. Biskup Rudolf Pierskała zasłużonym parafianom wskazanym przez Proboszczów wręczył Dyplomy Uznania za wieloletnie zaangażowanie na rzecz Parafii. Z naszej Parafii 13 osób zostało uhonorowanych oraz nasza była "Zakrystianka" Siostra Janina. Na zakończenie Proboszczowie otrzymali Jubileuszowe Krzyże ołtarzowe dla swoich Parafii.
18 czerwca 2022 r.PIELGRZYMKA DO WINOWA

18 czerwca, o godzinie 5:30 grupa dzieci i młodzieży z dziecięco-młodzieżowej Róży Różańcowej w towarzystwie kilku opiekunów wyruszyła w drugą pieszą pielgrzymkę do Winowa. Po błogosławieństwie księdza Pawła, wyruszyliśmy w około dziesięciokilometrową trasę wiodącą głownie przez piękne, ciche zielone tereny Opola wzdłuż Odry. Po półtoragodzinnym marszu dotarliśmy na miejsce i pomodliliśmy się wraz z gromadzonymi w winowskim kościele parafianami, odmawiając część radosną różańca. Później wzięliśmy udział w Eucharystii, którą sprawował gospodarz parafii, przyjaciel naszej Róży, ksiądz Eugeniusz Ploch. W kazaniu ksiądz zachęcił nas, abyśmy – zgodnie z przesłaniem czytanego dziś fragmentu Ewangelii – zabiegali o Królestwo Boże na ziemi i zauważył, że jednym z przejawów tej troski jest nasza codzienna modlitwa różańcowa. Ksiądz Eugeniusz podziękował dzieciom i młodzieży z Róży za świadectwo wytrwałego trwania przy różańcu i obecności (pomimo bardzo wczesnej godziny i to w sobotę!) na pielgrzymce.

Po Mszy świętej przygotowaliśmy sobie śniadanie, do którego dołączył także ksiądz Gienek. I już na sam koniec podeszliśmy do Sanktuarium Matki Bożej Szensztackiej, pokłonić się Maryi podziękować za Jej opiekę, miłość i prowadzenie.

W bardzo dobrych nastrojach, trochę zmęczeni wracaliśmy do domu. Liczymy, że za rok również podejmiemy trud tej pielgrzymki.

tekst i zdjęcia - Joanna Zawadzka

16 czerwca 2022 r.Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa

Tradycyjnie w czwartek po oktawie Zesłania Ducha Świetego wyruszyliśmy z proceją ulicami naszej Patafii,by publicznie wyznać naszą wiarę w Jezusa Chrystusa niesionego w Najświętszym Sakramencie.


13 czerwca 2022 r.Z Matką Boską Fatimską przez Parafie

Ulicami Szczeszyńskiego, Al. Przyjażni, Kwiatową oraz H. Pobożnego przeszliśmy niosąc Figurę Matki Boskiej Fatimskiej. Odmawiając Rożaniec w strugach padającego deszczu przeplatanego promieniami czewcowego słońca.


12 czerwca 2022 r.11 lat temu ...

11 lat temu, 11 czerwca 2011 roku, około godziny 11, w całej diecezji dzwony oznajmiły że do służby Bogu zostali powołani nowi Księża.W sobotni wieczór w naszej Świątyni odbyła się uroczysta Eucharystia w intencji Księży obchodzących swoją 11 rocznicę święceń Kapłańskich, której przewodniczył Ks. Paweł a kazanie wygłosił Ks. Mariusz.
Księżom życzymy wielu łask Bożych i zdrowia na kolejne lata posługi.


5 czerwca 2022 r.W oczekiwaniu…

W Wigilię Zesłania Ducha Świętego w naszym parafialnym Wieczerniku przeżywaliśmy Adorację Najświętszego Sakramentu i czuwanie z modlitwą o zesłanie Ducha Świętego. Wieczór Uwielbienia prowadziła młodzież i dorośli parafianie oraz zaprzyjaźnieni muzycy.


29 maja 2022 r.Opolski Festiwal Pszczelarki

Dzięki prezesowi Wojewódzkiego Związku Pszczelarskiego Antoniemu Ożóg oraz ksiedzu Rafałowi Pawilczkowi Duszpasterzowi Pszczelarzy gościło w naszym kościele niecodzienne wydarzenie. Odbyła się pierwsza część "Pierwszego Opolskiego Festiwalu Pszczelarskiego ku czci księdza dr. Jana Dzierżona". Uroczystej Mszy Świętej przewodniczył Biskup Andrzej Czaja. Po jej zakończeniu odbył się wykład prof. zw. dr hab. n. farm. Artura Stojko na temat "Apiterapia, jej stan obecny - nadzieje na przyszłość"   


27 maja 2022 r.„Jest jedna miłość, która nie liczy na wzajemność, nie szczędzi ofiar,
płacze a przebacza, odepchnięta wraca – to miłość macierzyńska”.
>Józef Ignacy Kraszewski

Mama to miękkie ręce…
Mama to melodyjny głos…
to chuchanie na uderzone miejsce…
Mama to samo dobro i sama przyjemność…
Coś, co dobrze jest mieć w każdej chwili życia koło siebie,
dookoła siebie, gdzieś na horyzoncie…

W Dniu Matki nasze Dzieci Maryi przygotowały piękne nabożeństwo majowe. uwieńczone życzeniami dla każdej Mamy.
22 maja 2022 r.O Maju zielony, Maju uświęcony,
gajem pachnący, kwieciem kwitnący...


Kiedy nadchodzi maj – wszystko w przyrodzie kwitnie, pachnie i śpiewa, w sposób szczególny zwracamy się do Matki Bożej. Jest to czas, kiedy zarówno w kościołach, kapliczkach, jak i przy przydrożnych figurkach spotykają się wierni, aby poprzez swą modlitwę oddać cześć Najświętszej Maryi Pannie. W piątkowy wieczór nabożeństwo majowe przygotowali Harcerze. W ogrodzie przy plebanii, w klimacie zielonych drzew, pachnących kwiatów i śpiewających wesoło ptaków, wychwalaliśmy Maryję.


19 maja 2022 r.BIERZMOWANIE

19 maja w naszej parafii Biskup Andrzej Czaja podczas Mszy świętej o 16.30 udzielili sakramentu bierzmowania młodzieży z naszej Parafii orza z Parafii Wniebowzięcia NMP w Opolu - Gosławicach.
16 maja 2022 r.Rocznica I komunii świętej

Ważne w naszym życiu wydarzenia, zwykliśmy upamiętniać poprzez obchodzenie ich rocznic. W kształtowaniu dojrzałej wiary takim istotnym wydarzeniem jest I Komunia święta. W V niedzielę wielkanocną w naszej świątyni dzieci z klasy czwartej uczestniczyły w rocznicowej Eucharystii, której przewodniczył ks. Proboszcz. Odżyły radosne wspomnienia, które towarzyszyły tym dzieciom przed rokiem. Stojąc jeszcze raz wspólnie w bliskości ołtarza, ubrani w komunijne stroje, idący w uroczystej procesji po Najświętszy Sakrament., po raz kolejny odczytywali prawdę , że Jezus żyje i jest obecny w Eucharystii.
14 maja 2022 r.Pierwsze tegoroczne Nabożeństwo Fatimskie

"Pierwsze objawienie Matki Bożej trojgu dzieciom nastąpiło 13 maja 1917 roku. Łucja, Franciszek i Hiacynta pilnowały stadka owiec na łąkach Cova da Iria, po zobaczeniu błyskawicy postanowiły wraz z owcami powrócić do domu. Kiedy błysk się powtórzył, dzieci ujrzały w koronie dębu skalnego, kobietę otoczoną świetlną poświatą."
Takimi słowami Ksiądz Proboszcz rozpczął tegoroczne rozważania Objawień Fatimskich. Na kolejne zapraszamy wszystkich Parafian już 13 czerwca.


8 maja 2022 r.Uwielbiam Ciebie, mój Baranku…

Pierwsza Komunia Święta jest doniosłą chwilą na drodze duchowego rozwoju dziecka. W niedzielę – 8 maja 2022r. 45 dzieci przeżywało w naszej parafii swoją Uroczystość Przyjęcia Jezusa do Serca.
Pierwsza Komunia Święta nie jest zakończeniem prowadzenia dzieci do Boga. Dziecko zawsze będzie potrzebowało ze strony najbliższych umocnienia w wierze, zachęty do systematycznego przystępowania do spowiedzi i przykładu uczestnictwa we Mszy św.
Niech to ważne wydarzenie w życiu dziecka stanie się szansą na pogłębienie przyjaźni z Bogiem dla całej rodziny.
Tylko Jezus eucharystyczny może uczynić nas szczęśliwymi.
Pogłębiajmy osobistą relację z Panem Jezusem, a wtedy łatwiej będzie wychowywać dzieci i zapewnić im autentyczne szczęście. Tak niewiele potrzeba: codzienna wspólna modlitwa, niedzielna Msza święta.
Kiedy Bóg jest na pierwszym miejscu w naszym życiu, wtedy wszystko inne jest na swoim, właściwym miejscu.
Najtrudniejsze zadanie to nauczyć dziecko żyć Eucharystią nie tylko od święta.
Ale z Bogiem jest to możliwe!


30 kwietnia 2022 r.DEKANALNE ROZGRYWKI PIŁKARSKIE

Nasi ministranci w sobotę wzięli udział w mistrzostwach dekanatu opolskiego w piłce nożnej. Z naszej parafii zostały wystawione dwie drużyny w kategoriach: lektorzy młodsi i lektorzy starsi. Ministranci z naszej parafii w jednej i drugiej kategorii zdobyli 2 miejsca. Serdecznie dziękujemy panu Dariuszowi Daleckiemu, trenerowi ministrantów, za cierpliwość i poświęcony czas. Dziękujemy wszystkim kibicom, w szczególności dzieciom Maryi które wspierały ministrantów swoją obecnością.
23 kwietnia 2022 r.„SPOTKANIE Z JEZUSEM MIŁOSIERNYM”

„Zachęcaj dusze do wielkiej ufności w niezgłębione Miłosierdzie Moje. Niech się nie lęka do Mnie zbliżyć dusza słaba, grzeszna, choćby miała więcej grzechów, niż piasku na ziemi, utonie wszystko w otchłani Miłosierdzia Mojego” (Dz. 1059).

W sobotni wieczór zaprosiliśmy wszystkich na Adorację Najświętszego Sakramentu, by uwielbiać Boga za Jego Miłosierdzie i pod czułym okiem Matki Boskiej Opolskiej, dziękować Mu za nasz opolski Kościół, który obchodzi Jubileusz pięćdziesięciolecia istnienia. Dzięki zaangażowaniu dorosłych parafian, młodzieży i dzieci przeżyliśmy czas bogaty w łaski…
17 kwietnia 2022 r.PAN PRAWDZIWIE ZMARTWYCHWSTAŁ! ALLELUJA!

Kiedy Jezus po swoim zmartwychwstaniu spotykał się ze swoimi uczniami, witał ich słowami „Pokój wam!”. Usłysz dzisiaj te słowa bardzo głęboko w swoim sercu i niech pokój Chrystusa ogarnie Ciebie, Twoich bliskich i cały świat.


16 kwietnia 2022 r.WIELKA SOBOTA

Trwamy w ciemności, trwamy przy grobie, oczekując Zmartwychwstania. Bo „jeżeli Chrystus nie zmartwychwstał, daremna jest wasza wiara i aż dotąd pozostajecie w waszych grzechach” (1 Kor 25,17).

To jest dzień milczenia, kontemplacji męki i śmierci Chrystusa, adoracji krzyża i Najświętszego Sakramentu, trwania przy naszym Panu złożonym do grobu. Im mniej aktywności, rozmów, mediów czy załatwiana spraw, tym lepiej.

Brak Mszy świętej i odsłonięty ołtarz mają w nas budzić pragnienie Eucharystii. Przecież bez Niej umieramy…

Poświęcenie pokarmów zapowiada już nadchodzącą radość Zmartwychwstania i nowe życie. Przynosi je Ten, który jako pierwszy powstał z martwych: nasz Pan i Wybawca, Jezus Chrystus.

W symbolu świecy Paschalnej Pan przychodzi, aby rozproszyć ciemności naszych serc i umysłów, aby rozpalić w nas ogień miłości do Boga i do drugiego człowieka.


15 kwietnia 2022 r.WIELKI PIĄTEK

Jezus wywyższony na krzyżu, dzisiaj przyciąga mnie do Siebie. Dla mnie zostało otwarte Jego serce i wciąż na nowo otwiera się w sakramencie pokuty i pojednania, w sakramencie Eucharystii. W otwartym Sercu Jezusa mogę odpocząć, mogę zaczerpnąć siły.

ADORUJĘ Jego krzyż, źródło mego zbawienia.
ADORUJĘ Najświętszy Sakrament, żyjącego Pana.
CZUWAM przy Chrystusie, aż powróci Zmartwychwstały!
14 kwietnia 2022 r.WIELKI CZWARTEK

Rozpoczęliśmy Święte Triduum Paschalne, czyli trzydniowy obchód tajemnicy: Męki, Śmierci i Zmartwychwstania Jezusa Chrystusa. Jest to najważniejsza uroczystość w ciągu całego roku liturgicznego. Podczas dzisiejszej liturgii, która jest Pamiątką Ostatniej Wieczerzy Paschalnej Chrystusa, wspominaliśmy moment ustanowienia Eucharystii oraz dziękowaliśmy Bogu za sakrament kapłaństwa. Chrystus zgromadził nas wokół Swego stołu, a my jak uczniowie na Ostatniej Wieczerzy uczestniczymy w tych wielkich Wydarzeniach Zbawczych.

Wato zostawić już niewysprzątane kąty, całą tę przedświąteczną gorączkę. Teraz liczy się jedynie Miłość Boga objawiona w Misterium Paschalnym, celebrowana w liturgii Paschalnego Triduum, kontemplowana na modlitwie. Skupmy się na tym, co jest istotą tego świętego czasu.


9 kwietnia 2022 r.WIELKANOC tuż…tuż…

Jak co roku dziewczyny ze wspólnoty Dzieci Maryi razem z Panią Ewą i sM. Dalmacją podjęły inicjatywę przygotowania wiązanek palm dla parafian przed Niedzielą Palmową. Oczywiście na naszym przykościelnym „bazarku” nie zabrakło też pięknych wielkanocnych ozdób, które wykonały Marianki oraz rodzice: Pan Andrzej i Pani Emilia. Wszystkim Parafianom DZIĘKUJEMY za wsparcie grupy Dzieci Maryi.
8 kwietnia 2022 r.DROGA KRZYŻOWA Z MARYJĄ

Dzieci Maryi i Rodzice prowadzili piątkową Drogę Krzyżową dla dzieci. Modlitwę ofiarujemy w intencji rodzin naszej parafii. Wśród wielu osób, towarzyszących Jezusowi w drodze krzyżowej, była także Ona - Jego Matka. Maryja, w której rolę wcieliła się Zuzia M., przy każdej stacji wypowiadała, co czuło Jej Matczyne serce, kiedy patrzyła na mękę i śmierć Syna. Maryjo, której Serce przebiło siedem bolesnych mieczy, zawierzamy Ci nasze życie, nasze zbawienie, naszych najbliższych i ich przyszłość. Prowadź nas drogą do nieba. Z Tobą będziemy bezpieczni. Wyproś nam wytrwanie w dobrym i śmierć szczęśliwą. AMEN.


Na drogach wiary…

Kolejnym etapem w przygotowaniu dzieci klas III do Pierwszej Komunii Świętej, było poświęcenie i wręczenie książeczek do nabożeństwa oraz różańca. W tym roku do przyjęcia I Komunii św. przygotowuje się w naszej parafii 45 dzieci pod opieką sM. Dalmacji. Nasz parafialny kościół po raz kolejny zgromadził dzieci i rodziców na Mszy świętej szkolnej. Wręczone książeczki i różańce to dar ofiarowany dzieciom przez rodziców w czasie trwającego przygotowania do I Komunii św. Książeczki, jakie dzieci otrzymały będą służyć im przy robieniu rachunku sumienia, odmawianiu modlitw przed spowiedzią i po spowiedzi, a także w przygotowaniu do przyjęcia Pana Jezusa w Komunii świętej, a później w dziękczynieniu. Poza tym w książeczkach znajdują się modlitwy na różne okoliczności życia i pieśni na poszczególne okresy roku liturgicznego. Z pewnością dzieci będą chętnie sięgały po książeczkę i zawarte w niej modlitwy i pieśni. Różaniec to przepiękna modlitwa ucząca dzieci przeżywania wraz z Maryją wydarzeń z życia Jezusa, którego mają przyjąć w po raz pierwszy wtedy kiedy będą w pełni uczestniczyć w Ofierze Mszy Świętej.


25 marca 2022 r.W minioną środę odbyła się zaplanowana wizytacja Ks. Biskupa w naszej Parafi. Wizytacji tej przewodniczył Opolski Biskup Pomocniczy Rudolf Pierskała, któremu zostały przedstawione raporty dotyczące Parafii za okres od poprzedniej wizytacji która miała miejsce w 2015 roku do dziś. Przedstawiciele Rady Parafialnej przedstawili raport gospodarczy w którym wymieniono wszystkie remonty dokonane w tym okresie, począwszy od wymiany pokryć dachowych na naszym kościele, wykonanie renowacji i odświeżenia scian wewnątrz kościoła, renowację wszystkich stacji Drogi Krzyżowej, wszystkich figur stojących na postumentach, odnowienie drzwi bocznych i schodów do nich prowadzących oraz naprawę i odnowienie dzwonów kościelnych, skończywszy na gruntownej renowacj Krzyża Misyjnego. Na koniec Ksiądz Proboszcz Rafał Pawliczek przedstawił raport dotyczący spraw Duchowych. Nastepnie została odprawiona uroczysta Msza Świeta pod przedodnictwem Księdza Biskupa.


3 marca 2022 r.2 marca w środę popielcową Róże Różańcowe modlitwą różańcową rozpoczęły Wielki Post. Rozważania tajemnic bolesnych dotyczyły życia dla Miłości.

>>Więcej w zakładce WSPÓLNOTA ŻYWEGO RÓŻAŃCA<<<

12 lutego 2022 r.We wspomnienie Najświętszej Maryi Panny z Lourdes i 30 Światowy Dzień Chorego, w naszej Parafii odprawiona była Msza Święta w intencji byłych jak i obecnie leczonych pacjentów Hospicjum Betania oraz wszystkich chorych parafian. Mszy Świętej przewodniczył Ks. dr. Albert Glaeser a słowo Boże wygłosił bp Marian Niemiec ordynariusz diecezji katowickiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego.


18 stycznia 2022 r.16 stycznia 2022 w Kościele pw. Matki Boskiej Nieustającej Pomocy odbył się kolejny Koncert Charytatywny Dzieci Dzieciom, podczas którego zbieraliśmy na podopiecznych Fundacji Domowego Hospicjum dla Dzieci w Opolu. Święta to czas, kiedy Bóg się rodzi, moc truchleje. Święta to czas, kiedy przynajmniej sercem chcemy być z bliskimi nam osobami. Tradycją szkoły miniPaganini stało się wspólne kolędowanie, w tym roku, w tym pięknym kościele kolędowaliśmy wraz z dziećmi z Przedszkola Publicznego nr 16 w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 2 w Opolu oraz siostrą Dalmacją i animatorami panią Anetą i panem Sławkiem Seroczyńskimi. Ale to nie pierwszy nasz koncert charytatywny. Od początku działalności szkoły gry na skrzypcach miniPaganini staram się uczyć moich uczniów, że swoje umiejętności mogą wykorzystać do szerzenia dobra, do dzielenia się z tymi, którzy potrzebują pomocy. Pierwszy taki koncert odbył się w 2017 na rzecz podopiecznych Fundacji „Dr Clown”. W następnym roku, już dla Fundacji Domowe Hospicjum dla Dzieci w Opolu zorganizowałam dwa koncerty. Następne dwa lata nieśliśmy radość wspólnego kolędowania Mieszkańcom DPS Sióstr Franciszkanek w Opolu, występując w przydomowym Kościele Świętego Aleksego. W 2021 roku, mimo trwającej pandemii, z myślą o odtworzeniu Mieszkańcom tego DPSu, zorganizowałam nagranie naszego koncertu. Ponieważ kolędowanie u S. Franciszkanek stało się naszą „małą tradycją”, w tym roku również, dokładnie za kilka dni, znów się tam pojawimy. Równocześnie przez kilka lat z rzędu szkoła miniPaganini brała udział w corocznym Festynie Fundacji DOM w Opolu. Bardzo się cieszymy, że w tym roku udało nam się zagrać ponownie i znów dane nam było podzielić tym, co umiemy najlepiej robić. Dzieci grały i śpiewały dla swoich kolegów, dając nam nadzieję, że wspólne kolędowanie zbliża ludzi, buduje między nimi więź. Kolędy są przepełnione ciepłem, miłością oraz nadzieją. Tym wszystkim, czego nam na co dzień brakuje! Dziękujemy wszystkim, którzy dołożyli cegiełkę do tego wydarzenia: ks. proboszczowi Rafałowi Pawliczkowi za możliwość zorganizowania tego wydarzenia w Kościele MBNP, Pani Katarzynie Luksa, za wszelką pomoc w organizacji, siostrze Dalmacji oraz Państwu Seroczyńskim za cudowną oprawę śpiewem i nie tylko, oraz wszystkim moim uczniom i ich rodzicom. Połączone siły skrzypków, animatorów i jasełkowych dzieci spowodowały zasilenie kasy Fundacji DHD o kwotę 4052,40zł i 11 euro, za co z całego serca dziękujemy. I mimo, że najczęściej, gdy gramy nasze koncerty charytatywne, temperatura na zewnątrz, jest niska, to w nas jest dużo ciepła. Ciepła, którym od samego początku szkoła miniPaganini dzieli się z potrzebującymi.

Dziękujemy, Agnieszka Wojszczyk miniPaganini Szkoła Suzuki


12 stycznia 2022 r."Chłopaki z NWK" jest to klip który przedstawia 13 minut z życia ministrantów. Grupie Ministrantów z naszej Parafii gratulujemy inicjatywy jak i profesjonalnego wykonania, a wszystkich zapraszamy do oglądania.


8 stycznia 2022 r.Uroczystość ustanowienia nowych lektorów
W sobotę 8 stycznia 2022 r. podczas mszy świętej Dziekan Dekanatu Opolskiego ksiądz Rudolf Świerc ustanowił nowych lektorów. Dwudziestu młodzieńców ze szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych, w tym szesnastu z Parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy, otrzymało krzyż lektorski oraz dyplom potwierdzający wprowadzenie do Posługi Lektora. Zanim kandydaci mogli doświadczyć tego wyróżnienia, zdobywali wiedzę i umiejętności pod kierunkiem księdza Jakuba Furcy – dekanalnego duszpasterza Liturgicznej Służby Ołtarza.

Nowym lektorom życzymy, aby stanowili przykład dla innych, żyli w prawdzie oraz byli dobrymi i sprawiedliwymi ludźmi.
Tekst: Kamila Bisaga
1 stycznia 2022 r.Na zakończenie 2021 roku w dniu wczorajszym Ksiądz Proboszcz słowami "Życie człowieka jest drogą wiodącą od dnia narodzin, poprzez kolejne godziny, dni, miesiące i lata w stronę końca..." rozpoczął nabożeństwo w trakcie którego odczytane zostały Imiona i Nazwiska 81 osób które odeszły do Domu Pana w mijającym roku.